Elbląg: Policyjne podsumowanie 2018 roku - Aktualności - Komenda Miejska Policji w Elblągu

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Elbląg: Policyjne podsumowanie 2018 roku

Data publikacji 21.01.2019

W Komendzie Miejskiej Policji w Elblągu odbyła się odprawa służbowa podsumowująca 2018 rok. Gospodarzem spotkania był Komendant Miejski Policji w Elblągu insp. Robert Muraszko.

Odprawa była podsumowaniem 12 miesięcy policyjnej służby. Przedstawiono na niej wyniki jakie osiągnęli policjanci w wykrywaniu przestępstw i ściganiu sprawców.

W odprawie wzięli udział: Maciej Romanowski Starosta Elbląski, Witold Wróblewski Prezydent Elbląga a także insp. Tomasz Klimek Komendant Wojewódzki Policji w Olsztynie. Nie zabrakło też tych, którzy nadzorują pracę Policji oraz z nią współpracują, obecni byli: Jarosław Żelazek Prokurator Rejonowy w Elblągu, Jan Hrybek z Prokuratury Okręgowej w Elblągu oraz Stanisław Sołowiej  inspektor ds. kryzysowych Starostwa Powiatowego w Elblągu.

Podczas spotkania omówiono wyniki pracy osiągnięte w 2018 roku oraz plany na 2019 rok. W 2018 roku odnotowano 3570 wszystkich przestępstw. Tych o charakterze kryminalnym było 2476. Przestępstw gospodarczych było 594, narkotykowych zaś 139. Policjanci kryminalni w 2018 roku zabezpieczyli ponad  23 kg narkotyków.

Wykrywalność przestępstw ogółem wyniosła w Elblągu 75,3 proc. 

Jeżeli chodzi o wykrywalność kryminalną to w kategorii kradzież samochodu wyniosła ona 80 procent, kradzież z włamaniem to wynik wykrywczy na poziomie 56,3 proc. a w kategorii bójki i pobicia wykrywalność sięgnęła blisko 78 procent.

W 2018 roku zatrzymano 518 osób poszukiwanych, 259 sprawców „na gorącym uczynku” a do wytrzeźwienia trafiło 2441 osób. Policja wzywana była na interwencje w ciągu całego roku blisko 15 tysięcy razy. W 2018 roku na naszym terenie miało miejsce 136 wypadków drogowych, w których rannych zostało 158 osób a 11 osób zginęło. Funkcjonariusze z ruchu drogowego w minionym roku sprawdzili trzeźwość ponad 82 tys. kierujących. Dzięki aplikacji Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa sprawdzono ponad 1700 sygnałów od mieszkańców.

Funkcjonariusze Wydziału Prewencji Kryminalnej oraz policjanci dzielnicowi w 2018 roku badali 505 przypadków przemocy domowej. Spotykali się także z mieszkańcami na debatach poświęconych bezpieczeństwu a także uczestniczyli w wielu kampaniach społecznych poprawiających, chociażby bezpieczeństwo osób starszych.

Odprawa były też okazją do wyróżnienia przez insp. Tomasza Klimka Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, trzech policjantów uczestniczących w ćwiczeniach wojewódzkich pn. Jurand 2018. Ćwiczenia zgrywały działania policji z innymi podmiotami. Ich organizatorem był Wojewoda Warmińsko-Mazurski.

kom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu