Aktualności

Elbląg/Braniewo: Policjanci na konferencji o przemocy wobec kobiet

Data publikacji 25.11.2016

Prawnicy, pedagodzy, psychologowie i policjanci wzięli udział w wojewódzkiej konferencji „Oblicza przemocy - portret sprawcy”, która odbyła się w piątek (25 listopada) w Elblągu. Konferencja to początek obchodów światowej kampanii przeciwko przemocy wobec kobiet.

Kampanię Białej Wstążki wymyślili mężczyźni w Kanadzie w 1991 r. Dwa lata wcześniej na politechnice w Montrealu mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 13 ranił. Tłumaczył, że nie skończył studiów technicznych, ponieważ to dziewczyny zabrały mu miejsce na uczelni. Kanadyjczycy — w geście protestu i solidarności z ofiarami ataku — wybrali na symbol kampanii białą wstążkę, znak niewinności i obiecali, że będą przeciwstawiać się wszelkim formom przemocy wobec kobiet: fizycznej, psychicznej i seksualnej.
Na Warmii i Mazurach tę antyprzemocową kampanię zainaugurowała wojewódzka konferencja „Oblicza przemocy — portret sprawcy”, organizowana przez Fundację Instytut Badań i Edukacji Społecznej. Odbyła się ona w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. Wzięli w niej udział prawnicy, pedagodzy, psychologowie, policjanci i szefowie ośrodków pomocy społecznej, którzy mówili o wsparciu dla ofiar przemocy, o programach korekcyjno-edukacyjnych dla osób stosujących przemoc i o gminie bez przemocy. Podczas konferencji zostali odznaczeni Kawalerowie Białej Wstążki: Mirosław Ślesiński, Edward Tomczyk, Piotr Machul oraz pośmiertnie Jacek Błaszczyk. Spotkanie zakończył panel dyskusyjny pod hasłem „Jak skutecznie pomóc ofiarom przemocy w rodzinie?”, w którym wzięli udział prawniczka Anna Olszewska, pedagog Krzysztof Rubas, psychologowie Barbara Bobrowska-Wejnert oraz Mirosław Ślesiński. Na spotkaniu obecny był również mł. insp. Robert Muraszko, Komendant Miejski Policji w Elblągu, podkomisarz Tomasz Klucznik oraz podinsp. Anna Kos, która przyjechała z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie. Według danych Komendy Wojewódzkiej Policji w regionie od 1 stycznia do 31 października 2016 roku liczba osób, co do których istnieje podejrzenie, że są dotknięte przemocą, wynosi 7967. Wśród nich jest 5335 Zatrzymali 2887 takich osób.

Jakub Sawicki 
KMP Elbląg 

Źródło: Dziennik Elbląski

Powrót na górę strony