Aktualności

Więcej profilaktyki - to więcej uratowanych

Data publikacji 05.10.2015

Policjanci prewencji kryminalnej i wykroczeń podsumowali pracę za wrzesień 2015 roku. To właśnie oni są tymi funkcjonariuszami, którzy jako pierwsi ukazują ludziom poszczególne rodzaje przestępstw i wykroczeń ze skutkami włącznie. Często są w szkołach, prowadzą prelekcje, pogadanki, rozmawiają z młodzieżą. Jest to profilaktyka, która jest nieprzeceniona w walce z przestępczością.

Tematy, które poruszają dotyczą zarówno bezpieczeństwa w ruchu drogowym, jak i nowych zagrożeń, takich jak uzależnienie od dopalaczy, oszustwa „na wnuczka”, czy hazard. Funkcjonariusze prewencji kryminalnej i wykroczeń udzielają porad i pomagają. Ich praca jest namacalna. Mówią o rzeczach trudnych w sposób przekonujący, ale i atrakcyjny.

     - Bezpośrednia rozmowa uczniów ze specjalistami o wszelkim uzależnieniach i ich konsekwencjach może pomóc ustrzec młodych ludzi przed podejmowaniem ryzykownych zachowań. W samym wrześniu blisko 4 tys. osób wzięło udział w pogadankach. Jeżeli z tej liczby uda nam się przekonać chociażby jednego gimnazjalistę do tego, żeby nie próbował dopalaczy, to dla mnie jest to już sukces – mówi nadkom. Marek Cieślak, specjalista zespołu prewencji kryminalnej nieletnich i patologii.
     
     Praca zespołu przedstawia się w liczbach, a są to liczby imponujące.

Przez okres września 2015 roku policjanci przeprowadzili 288 spotkań z dziećmi, młodzieżą, pedagogami i seniorami. Czyli docieramy do tych grup, które są szczególnie narażone na zagrożenia, które niesie marginalna codzienność. W tych spotkaniach wzięło udział blisko 4 tys. osób.

     - Kładziemy duży nacisk na profilaktykę i z roku na rok takich działań i podmiotów, z którymi współpracujemy będzie dużo więcej. To znaczy, że będziemy mogli pomóc większej ilości osób – dodaje nadkomisarz.

 

Powrót na górę strony